Blog

Jak pěstovat Hortenzie

Na trhu si můžete vybrat z mnoha druhů a plno různých kultivarů a barevných variací.

Jedno mají ale společné, a to nároky na stanoviště a péči. Pokud dodržíte následující rady, jak o hortenzie pečovat, určitě se vám odmění zdravým růstem a krásným kvetením.

 

NÁROKY

Všechny hortenzie mají společné, a to potřebu slabě kyselé půdy (o hodnotě pH od 5,5 do 6). Takové nároky splňuje málokterá zahrada, proto byste měli při výsadbě vyplnit vyhloubenou jámu substrátem pro rododendrony nebo rašelinou. Důležité je, aby byla půda stále rovnoměrné vlhká. Čím slunnější místo hortenzii vyberete, tím víc bude potřebovat vody. Hortenzie nejlépe rostou na chráněném stanovišti v polostínu, ale mají-li dostatek vláhy, snesou i slunná místa. Na zimu se doporučuje kořenová přikrývka. Hortenzii stromkovitou ‚Anabelle‘ a hortenzii latnatou na jaře výrazně zkraťte zpětným řezem a u zbylých druhů na jaře pouze odstraňte odkvetlé a rušivé výhony.

 

MNOŽENÍ

Množí se řízky, nejvhodnější dobou je červenec a srpen. S řízkovanci zacházejte opatrně, zejména druhy s velkými a měkkými listy jsou náchylné k vadnutí a napadení plísní, proto je silně zkracujte. K množení hortenzie velkolisté se používají měkké výhony, které se řežou pod druhým párem listů. Spodní pár se odstraní, horní listy se zkrátí o polovinu. Řízky by neměly nikdy zavadnout. Důležitá je správná hodnota pH substrátu (často se používá rašelina), jež má být mezi 4 a 4,5. Květináčky umístěte na teplé, pohostinné místo. Zalévejte měkkou, odstátou vodou. Zakořeněné řízky přezimujte ve skleníku. Hortenzie latnatá se množí vrcholovými řízky.

 

DRUHY

 

Hortenzie velkokvětá

Hortenzie velkokvětá

Hydrangea macrophylla
Hortenzie stromkovitá

Hortenzie stromkovitá

Hydrangea arborescens
Hortenzie latnatá

Hortenzie latnatá

Hydrangea paniculata
Hortenzie dubolistá

Hortenzie dubolistá

Hydrangea quercifolia
Hortenzie pilovitá

Hortenzie pilovitá

Hydrangea serrata
Hortenzie drsná

Hortenzie drsná

Hydrangea aspera
Hortenzie řapíkatá - popínavá

Hortenzie řapíkatá - popínavá

Hydrangea petiolaris

Máte zájem o naše služby či produkty?

Napište nám a my Vám zašleme nabídku